Zapytanie

Brak produktów do złożenia zapytania

Jaki fotel ergonomiczny wybrać?

Blog / 08.02.2024

Praca ‒ tutaj spędzamy ogromną część życia. Nic więc dziwnego, że miejsce, w którym pracujemy jest niezwykle istotne nawet z punktu widzenia naszego zdrowia. Co oprócz przyjemnej atmosfery i możliwości rozwoju jest w pracy ważne? Meble! I nie chodzi tu o ich design, ale przede wszystkim o właściwości ergonomiczne. 

Dlaczego fotel do pracy powinien być ergonomiczny?

Ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Dopiero od czasów rewolucji przemysłowej pracę możemy wykonywać na siedząco. Nasze organizmy nie są jednak w stanie zniwelować negatywnych skutków, jakie się z tym wiążą. Przyrost masy ciała, gorsza praca narządów wewnętrznych, bóle mięśni i stawów, utrata gęstości kości, bóle głowy i problemy z koncentracją ‒ to tylko niektóre z konsekwencji długotrwałej pracy siedzącej. Jak możemy przeciwdziałać? Konieczne są świadome działania, które pomogą nam zminimalizować wspomniane efekty, czyli aktywność fizyczna (nie tylko po pracy, ale również w jej trakcie) oraz ergonomiczne stanowisko pracy. Na nie zwykle składa się biurko z monitorem oraz fotel biurowy. Zacznijmy zatem od pozycji siedzącej ‒ bohaterem tego tekstu będzie ergonomiczny fotel biurowy.

Jakie cechy powinien spełniać fotel ergonomiczny?

Co to właściwie znaczy, że fotel jest ergonomiczny? W świetle obowiązujących przepisów fotel przeznaczony do pracy powinien charakteryzować się:

  • stabilnością – efekt ten osiągamy za pomocą co najmniej pięciopodporowej podstawy wyposażonej w kółka jezdne,
  • siedziskiem i oparciem o wymiarach pozwalających przyjąć wygodną pozycję ciała i zapewniających swobodę ruchów,
  • możliwościami regulacyjnymi ‒ zarówno jeśli chodzi o wysokości siedziska, jak i wysokość oparcia oraz pochylenia oparcia (do przodu i do tyłu),
  • wyprofilowanym siedziskiem i oparciem, które będą dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz odcinka udowego kończyn dolnych,
  • możliwością obrotu wokół osi pionowej,
  • wyposażeniem w podłokietniki,
  • łatwą obsługą i dostępem do dźwigni oraz pokręteł zapewniających wspomniane regulacje.

Przepisy te są zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1998 roku. O ile wymogi dotyczące stabilności, regulacji wysokości siedziska, pełnego obrotu w osi pionowej, odpowiednio wyprofilowanych siedziska i oparcia, których wymiary nie ograniczają ruchów i pozwalają przyjąć wygodną pozycję ciała są spełniane przez zdecydowaną większość produktów obecnie dostępnych na rynku, to ponad 20 lat rozwoju technologii przyniosło ogromny postęp w zakresie ergonomii foteli biurowych. Potraktujmy obowiązujące wciąż przepisy jako podstawę do analizy poszczególnych elementów z jakich powinien się składać nowoczesny, ergonomiczny fotel biurowy.

Podstawa oraz kółka jezdne

Mechanizm

Siedzisko

Podstawa oraz kółka jezdne

W większości przypadków współczesne fotele biurowe wyposażone są w pięcioramienne podstawy wykonane z tworzyw sztucznych lub metali oraz ich stopów. Średnica takiej podstawy wynosi zazwyczaj około 70 cm, co zapewnia stabilność fotela nawet przy maksymalnym wychyleniu oparcia do tyłu.

Kółka do foteli podzielić można na kółka twarde (przeznaczone do powierzchni miękkich, takich jak dywany lub wykładziny) oraz kółka miękkie (do podłóg twardych: panele, parkiety, płytki). Czasami kółka wyposażone są w hamulce, co powoduje, że fotel przestaje samoczynnie się poruszać, kiedy z niego wstajemy lub hamulce odwrotne – wówczas kółka umożliwiają przesunięcie fotela wyłącznie pod obciążeniem. Drugie z opisanych rozwiązań znajduje zastosowanie raczej przy fotelach do pracy stojącej oraz w salach konferencyjnych.

Podnośnik gazowy

Amortyzator stanowi połączenie między podstawą fotela a mechanizmem i pozwala na płynną regulację wysokości siedziska. Wysokość podnośnika gazowego oraz sposób jego osadzenia w bazie determinuje, do jakiego poziomu możemy siedzisko opuścić i na jaką maksymalną wysokość możemy je podnieść.

Mechanizm

Spośród stosowanych obecnie rozwiązań ergonomicznych najpopularniejszym jest mechanizm synchroniczny. Jak wskazuje jego nazwa, odpowiada on za synchronizację kąta odchylenia siedziska w odpowiednim stosunku do odchylenia oparcia. Czyli im mocniej odchylamy się do tyłu, tym mocniej do tyłu przechyla się oparcie fotela, ale kąt odchylenia w przypadku siedziska jest zdecydowanie mniejszy, dzięki czemu przednia jego krawędź nie naciska na uda użytkownika i nie blokuje krążenia w kończynach dolnych. Rozwiązanie to, w przeciwieństwie do starych mechanizmów typu TILT, gdzie kąt między siedziskiem i oparciem był stały lub regulowany za pomocą pokrętła, pozwala na dynamiczne, aktywne ‒ a zatem zdrowsze ‒ siedzenie, ponieważ wymusza pracę naszych mięśni brzucha oraz pleców.

Ponadto współczesne mechanizmy odpowiadają również za regulację siły oporu oparcia oraz dają możliwość zablokowania odchylenia fotela w kilku pozycjach. Ze względu na charakter pracy, można je podzielić na dwie grupy: mechanizmy samoważące oraz mechanizmy z manualną regulacją siły oporu oparcia. Mechanizmy samoważące na podstawie wagi użytkownika samodzielnie ustalają odpowiedni opór, jaki stawia oparcie podczas odchylania do tyłu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku, gdy na jednym fotelu pracuje kilka osób o różnych gabarytach. W przypadku gdy z fotela korzysta jeden użytkownik, warto skorzystać z mechanizmu synchronicznego z manualną regulacją siły oporu oparcia, która pozwoli idealnie dostosować ten parametr.

Siedzisko

Siedzisko powinno być odpowiednio wyprofilowane, tak aby umożliwić przyjęcie wygodnej pozycji. W przypadku siedziska o komforcie pracy decyduje kilka czynników: wymiary, kształt, ale przede wszystkim jakość zastosowanej pianki oraz jej gęstość, która determinuje twardość. Niektóre fotele wyposażone są w siedziska siatkowe, co zapewnia lepszą wentylację podczas pracy.

Do tej pory siedzisko było elementem nieruchomym, który tylko miał zapewniać odpowiednią pozycję na fotelu, ale postęp technologiczny w dziedzinie ergonomii zaowocował m.in. fotelami, w których siedzisko kołysze się na boki, co pozwala na aktywizację kolejnych partii mięśni podczas pracy siedzącej.

Podłokietniki

Oparcie oraz podparcie lędźwiowe

Zagłówek

Podłokietniki

Przepisy nie precyzują czy podłokietniki w fotelu przeznaczonym do pracy powinny być w jakikolwiek sposób regulowane, stąd w najtańszych modelach znaleźć można podłokietniki stałe. Każdy z nas jest inaczej zbudowany, dlatego ‒ naszym zdaniem ‒ fotel ergonomiczny powinien posiadać podłokietniki regulowane przynajmniej w zakresie góra-dół, co pozwala je dostosować do wysokości tułowia oraz kości ramienia użytkownika. Wsparcie przedramion na podłokietnikach powoduje odciążenie obręczy barkowej i niweluje obciążenia naszego układu kostnego. Podłokietniki regulowane na wysokość umożliwiają też np. podjechanie fotelem bliżej blatu, co preferowane jest przez osoby opierające ręce na blacie biurka podczas pracy. Warto też, żeby podłokietniki wyposażone były w miękkie nakładki, ponieważ zdecydowanie poprawia to komfort pracy.

Aktualnie każdy z czołowych producentów foteli biurowych daje użytkownikowi możliwość doboru podłokietników spośród kilku modeli: stałych, regulowanych w zakresie góra-dół, wyposażonych w regulację szerokości (odległości od siedziska) lub w regulowane nakładki (przesunięcie przód-tył, na boki lub możliwość obrotu).

Oparcie oraz podparcie lędźwiowe

Ze względu na oparcie fotele ergonomiczne można podzielić na dwie grupy: fotele z oparciem pełnym lub z oparciem siatkowym. Przyjrzyjmy się obydwu rozwiązaniom.

  • Oparcie pełne składa się najczęściej z wyprofilowanej, giętej sklejki otoczonej pianką ciętą (rozwiązanie tańsze) lub pianką wylewaną (rozwiązanie droższe) oraz tapicerki. Rozwiązanie to zapewnia mocniejsze podparcie pleców, ale problem stanowi najczęściej to, że to użytkownik musi się dopasować do krzywizny oparcia. W modelach z oparciem pełnym warto wybierać te, które zapewniają regulację wysokości całego oparcia (dzięki czemu możemy dostosować fotel do naszej budowy ciała) lub regulację podparcia lędźwiowego.
  • Oparcie siatkowe składa się z ramy oraz siatki/membrany zapewniające podparcie. W tej sytuacji użytkownik zyskuje większy komfort termiczny, ponieważ siatka zapewnia wentylację, ale niestety słabsze podparcie pleców, dlatego w tym przypadku niezbędne jest podparcie lędźwiowe.

Jeżeli chodzi o podparcie lędźwiowe, to ‒ jak sama nazwa wskazuje ‒ stanowi ono wsparcie dla wklęsłej, lędźwiowej części naszego kręgosłupa. Dostępnych jest tutaj wiele rozwiązań: od najprostszych pasów wyposażonych najczęściej w regulację góra-dół, poprzez klamry zapewniające naciąg siatki i naprężenie siatki na wybranej wysokości, aż po poduszki powietrzne, które pozwalają dostosować głębokość podparcia.

Zagłówek

Rozporządzenie dotyczące bezpieczeństwa oraz higieny pracy na stanowisku pracy nie wskazuje zagłówka jako elementu wymaganego w każdym fotelu biurowym. Doświadczenie pokazuje jednak, że zdecydowanie podnosi on ergonomię fotela. Zagłówki dostępne są w wariantach stałych lub regulowanych w zakresie góra-dół oraz pod względem kąta nachylenia. Niektóre fotele wyposażone są w zagłówki tapicerowane, a inne w siatkowe, które zapewniają lepszą wentylację. Zagłówek jest niezbędny, jeżeli użytkownik jest bardzo wysoki i odczuwa, że samo oparcie nie zapewnia odpowiedniego podparcia górnych odcinków kręgosłupa.

W przypadku kiedy fotel ergonomiczny wyposażony jest w zagłówek, przed zakupem warto sprawdzić, czy podczas siedzenia w pozycji do pracy (bez odchylenia oparcia), nie odczuwamy nacisku zagłówka na szyjny odcinek kręgosłupa. Wiele modeli wyposażonych jest w znacznie wysunięty do przodu zagłówek, co powoduje, że jest on odczuwalny przez cały czas pracy. Skutkiem takiego ciągłego kontaktu jest naturalny odruch organizmu polegający na potrzebie odsunięcia się, co będzie powodowało przyjęcie nienaturalnej, a przede wszystkim niezdrowej na dłuższą metę, przygarbionej postawy. Zagłówek powinien być cofnięty w stosunku do oparcia w taki sposób, aby zapewniać możliwość odciążenia szyjnej części kręgosłupa oraz mięśni szyi wtedy, kiedy odczuwamy taką potrzebę.

Krzesło ergonomiczne ‒ podstawowy element każdego nowoczesnego biura

Mnóstwo godzin przy komputerze, na spotkaniach biznesowych lub w trakcie wertowania obszernych dokumentacji ‒ tak wygląda dzień w pracy wielu pracowników w polskich biznesach. Dodając do tego dane statystyczne, według których w pracy spędzamy średnio ponad 30 lat całego swojego życia (po zsumowaniu), okazuje się, że wybór dobrego fotela biurowego może być kluczowy dla naszej sprawności i zdrowia. Ergonomiczne krzesło biurowe sprawdzi się nie tylko w przestrzeni dużej korporacji, ale i w niewielkim biznesie na kilka stanowisk. Bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, zawsze warto zadbać o komfort pracy i do komputera, do biurka wybrać odpowiednie krzesło ergonomiczne. To, jakie krzesło będzie najlepszym modelem dla Państwa firmy, pomogą określić nasi specjaliści, których można spotkać w krakowskim showroomie naszego sklepu HANA Design.

Fotel ergonomiczny ‒ do komputera czy „do wyglądania”?

Zwykle w życiu jest tak, że albo coś przynosi korzyści zdrowotne, albo ładnie wygląda. Czy jednak da się połączyć te dwie cechy w przypadku dobrych krzeseł, foteli ergonomicznych? Oczywiście! Na pytanie, jaki fotel czy jakie krzesło wybrać do pracy przy komputerze, odpowiadamy: ergonomiczne i designerskie! W naszej ofercie znajdą Państwo wiele wzorów, które bez problemu dopasują się do stylistyki firmowych mebli gabinetowych, kolorów przewodnich marki i do tego zachowają właściwości ergonomiczne.

Obrotowe krzesło ergonomiczne ‒ dla wysokich i niskich

Ergonomiczne stanowisko pracy to takie, w którym wszędzie, w każdej pozycji jest nam wygodnie. Sięgnięcie do szafki nie stanowi problemu, jesteśmy w stanie dostać się do drukarki, kabli i innych elementów elektronicznych. Taką błyskawiczność w sięganiu do różnych przestrzeni gwarantują fotele obrotowe. Ergonomiczne stanowisko to też takie, na którym na właściwej wysokości mamy biurko, a i krzesło jest dostosowane do naszego wzrostu. W HANA Design dostępne są rozmaite fotele ergonomiczne ‒ zarówno dla wysokich, jak i niskich osób. Wysokość ustawienia siedziska zawsze można jeszcze nieco dopasować przy pomocy regulatora. W zależności od wzrostu warto także odpowiednio przesunąć oparcie, podparcie lędźwiowe czy zagłówek i podłokietniki. Dzięki takim zabiegom regulacyjnym każdy, kto korzysta z danego krzesła ergonomicznego, może maksymalnie je spersonalizować do swoich warunków fizycznych.

Dbanie o kręgosłup z HANA Design!

Krzesła ergonomiczne to rewelacyjny sposób na zdrowy i sprawny kręgosłup. Spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej wymaga odpowiedniego przygotowania, za które nasze plecy kiedyś nam z pewnością podziękują. Możliwość regulacji różnych elementów, z których skonstruowane są fotele ergonomiczne, sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała osoby siedzącej. Jak powinno się właściwie siedzieć przy biurku? Ustawiając swoje krzesło ergonomiczne, warto pamiętać o następujących kwestiach:

  • ekran komputera powinien znajdować się na wysokości głowy;
  • ramiona i nadgarstki powinny być ułożone równolegle do podłoża, natomiast staw łokciowy powinien tworzyć kąt prosty (podobnie jak cały korpus na zgięciu z nogami;
  • kolana ustawia się odrobinę poniżej linii bioder, co zapewnia swobodny przepływ krwi w nogach.

Siadanie według powyższych wskazówek chroni nie tylko przed bólem kręgosłupa, ale i problemami z napiętymi ramionami, cieśnią nadgarstka, a nawet bólami głowy oraz kłopotami krążeniowymi (szczególnie w dolnych kończynach).

Nie czekaj ‒ przygotuj najlepsze miejsce do pracy i wykorzystaj do tego ergonomiczne fotele biurowe prosto z HANA Design!