Praca ‒ tutaj spędzamy ogromną część życia. Nic więc dziwnego, że miejsce, w którym pracujemy jest niezwykle istotne nawet z punktu widzenia naszego zdrowia. Co oprócz przyjemnej atmosfery i możliwości rozwoju jest w pracy ważne? Meble! I nie chodzi tu o ich design, ale przede wszystkim o właściwości ergonomiczne.
Dlaczego fotel do pracy powinien być ergonomiczny?
Ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Dopiero od czasów rewolucji przemysłowej pracę możemy wykonywać na siedząco. Nasze organizmy nie są jednak w stanie zniwelować negatywnych skutków, jakie się z tym wiążą. Przyrost masy ciała, gorsza praca narządów wewnętrznych, bóle mięśni i stawów, utrata gęstości kości, bóle głowy i problemy z koncentracją ‒ to tylko niektóre z konsekwencji długotrwałej pracy siedzącej. Jak możemy przeciwdziałać? Konieczne są świadome działania, które pomogą nam zminimalizować wspomniane efekty, czyli aktywność fizyczna (nie tylko po pracy, ale również w jej trakcie) oraz ergonomiczne stanowisko pracy. Na nie zwykle składa się biurko z monitorem oraz fotel biurowy. Zacznijmy zatem od pozycji siedzącej ‒ bohaterem tego tekstu będzie ergonomiczny fotel biurowy.
Jakie cechy powinien spełniać fotel ergonomiczny?
Co to właściwie znaczy, że fotel jest ergonomiczny? W świetle obowiązujących przepisów fotel przeznaczony do pracy powinien charakteryzować się:
- stabilnością – efekt ten osiągamy za pomocą co najmniej pięciopodporowej podstawy wyposażonej w kółka jezdne,
- siedziskiem i oparciem o wymiarach pozwalających przyjąć wygodną pozycję ciała i zapewniających swobodę ruchów,
- możliwościami regulacyjnymi ‒ zarówno jeśli chodzi o wysokości siedziska, jak i wysokość oparcia oraz pochylenia oparcia (do przodu i do tyłu),
- wyprofilowanym siedziskiem i oparciem, które będą dostosowane do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz odcinka udowego kończyn dolnych,
- możliwością obrotu wokół osi pionowej,
- wyposażeniem w podłokietniki,
- łatwą obsługą i dostępem do dźwigni oraz pokręteł zapewniających wspomniane regulacje.
Przepisy te są zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1998 roku. O ile wymogi dotyczące stabilności, regulacji wysokości siedziska, pełnego obrotu w osi pionowej, odpowiednio wyprofilowanych siedziska i oparcia, których wymiary nie ograniczają ruchów i pozwalają przyjąć wygodną pozycję ciała są spełniane przez zdecydowaną większość produktów obecnie dostępnych na rynku, to ponad 20 lat rozwoju technologii przyniosło ogromny postęp w zakresie ergonomii foteli biurowych. Potraktujmy obowiązujące wciąż przepisy jako podstawę do analizy poszczególnych elementów z jakich powinien się składać nowoczesny, ergonomiczny fotel biurowy.