To, z czym większości z nas kojarzy się życie w mieście czy też praca w biurze, to hałas. Wszędobylski i atakujący z każdej strony. Hałas obecny w pracy potęguje zmęczenie, obniża koncentrację i wywołuje stres, przez co obniża wydajność i efektywność. Według najnowszych badań hałas powoduje spadek dokładności pracy nawet o 67%, a produktywność osób przebywających w hałasie obniża się o około 30%. Nowoczesne biura są projektowane z myślą o zapewnieniu jak najwyższego komfortu pracy, stąd coraz częściej znajduje się tam coraz więcej produktów poprawiających akustykę pomieszczeń. W tym artykule zaprezentujemy szereg rozwiązań , które pomogą rozwiązać problem z hałasem w Twoim biurze.
W świetle obowiązujących przepisów bhp dopuszczalny poziom dźwięku w pomieszczeniu biurowym w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy powinien wynosić do 55decybeli w przypadku pomieszczeń administracyjnych, biurowych i prac koncepcyjnych oraz do 65 decybeli w sekretariatach oraz biurach obsługi klienta. Obowiązek spełnienia tych wymagań spoczywa na pracodawcy. Tyle przepisy, ale co to oznacza w praktyce?
Decybel jest jednostką służącą do pomiaru natężenia dźwięku. Odczuwanie natężenia dźwięku jest sprawą bardzo subiektywną i indywidualną, ale przyjmuje się, że natężenie dźwięku na poziomie 50 decybeli będziemy odczuwać jako przyjemne, powyżej 100 decybeli przekroczymy próg przyjemności, a natężenie powyżej 120 decybeli przekroczy granicę bólu. To co istotne, że miara ta nie jest liniowa, a zatem w uproszczeniu: 100 decybeli, to nie jest hałas dwukrotnie większy niż 50 decybeli. Przyjmuje się, że wzrost o 10 decybeli powoduje podwojenie odczuwanego natężenia dźwięku. Oznacza to, że 60 decybeli będziemy odbierać jako hałas dwukrotnie głośniejszy niż 50 decybeli. Dlatego tak istotne jest wybieranie rozwiązań zapewniających jak najlepsze parametry akustyczne. Kilka przykładów i inspiracji znajdą Państwo poniżej.
Acoustic Peak
Acoustic Peak to designerskie , minimalistyczne absorbery dźwięku stworzone przez fabrykę Bejot. Ich zaletą jest możliwość instalacji blatu oraz kółek, co pozwala wykorzystać je do stworzenia przestrzeni do krótkich spotkań, mobilnej poczekalni lub idealnego miejsca do przerwy na kawę. Rozwiązanie to sprawdzi się we wnętrzach, gdzie dominuje beton, szkło czy metal.